مدیر هنری کیست؟ 

Artistic Director

مدیریت هنری، یک عنوان شغلی است که معانی متفاوت و شاخه‌ها و حوزه‌های عملکرد متفاوت دارد. حیطه کاری یک مدیر هنری در عرصه‌های بسیاری از جمله تبلیغات، چاپ و نشر، فیلم و تلویزیون، سالن‌های سرگرمی، بازاریابی، طراحی سایت و بازی‌های ویدیویی و موبایلی است.

مدیر هنری فردی است که مدیریت تیمی از طراحان را به عهده دارد. تیمی که بر یک پروژه ابتکاری جدید، مشغول کارند. مدیریت هنری، وظایف و کارهای متفاوتی را به عهده دارد. به طور کلی، خط‌مشی گروه را تعیین می‌کند در واقع می‌توان گفت عملکرد مدیریت هنری، در تاثیرگذاری بر مخاطب و تسهیل اجرای پروژه، مشخص می‌شود.

از طرفی، در هر پروژه، مدیران هنری، نظر خود را درباره هنرمندان بیان می‌کنند. سپس هنرمندان با توجه به دیدگاه مدیر، تصویرگری، گرافیک، عکس یا نمودار یا طراحی صحنه و فیلم را تولید می‌کنند.
مدیران هنری با کارمندان هنری و طراحی در آژانس تبلیغاتی، شرکت‌های روابط عمومی و نشر کتاب، مجله یا روزنامه همکاری می‌کنند.

مدیران هنری همچنین با تهیه‌کنندگان و کارگردانان تئاتر، تلویزیون یا تولیدات سینمایی برای نظارت بر طراحی‌های صحنه همکاری دارند.
کار آن‌ها مستلزم درک عناصر طراحی پروژه‌ها، الهام بخشیدن به سایر هنرمندان خلاق و نگهداری پروژه‌ها نسبت به بودجه و به موقع به اتمام رساندن آن‌ها است. بعضی اوقات، این مدیران، مسئول تهیه بودجه و جدول زمانی پروژه نیز هستند.

در یک پروژه، مدیر هنری، فرآیندهای بصری طرح را رهبری کرده در مورد جنبه‌های زیباشناسانه و خلاقانه پروژه تصمیم می‌گیرد.
یک مدیر هنری، به طور شخصی، عکاسی نمی‌کند، مدل‌سازی نمی‌کند و اعمال جزیی پروژه را انجام نمی‌دهد.
او تنها خطوط کلی را ترسیم می‌کند و گروه را رهبری و هدایت می‌کند تا به اهداف آن، دست یابند و این اهداف به طور قطع هدف اصلی پروژه‌ای است که باید در آن موفق شوند.

مدیریت هنری طبق اصول مدیریت هنر و علم و دانش و تجربیات خود و درک کامل و کافی از جامعه پیرامونش پروژه را مدیریت می‌کند.
نقش مدیریت هنری، در هر حوزه بر اساس نوع فعالیت‌ها و اهداف آن فعالیت‌ها تعیین می‌گردد. پس با توضیحات داده شده می‌توان گفت مدیریت هنری در حقیقت، هدایت کننده جریان‌های هنری است.

شرح وظایف مدیر هنری

اگر چندین نامزد مختلف برای استخدام در این شغل به شما مراجعه کرده‌اند، با داشتن، توصیفی از انتظارات خود از یک مدیر هنری، می‌توانید انتخاب راحت‌تری داشته باشید.
شرح وظایف شامل خلاصه‌ای جذاب از نقش مدیر، لیست دقیق وظایف و مسئولیت‌ها و مهارت‌های مورد نیاز و ترجیحی موقعیت از نظر شما است. درج کلمات کلیدی که متقاضیان کار برای جستجوی شغل مدیریت هنری از آن‌ها استفاده می‌کنند، مانند:

 • کارگردان خلاق
 • مدیر ارشد هنری یا مدیر اجرایی
 • مدیر هنری دیجیتال

می‌تواند کمک کننده باشد. در این توصیف می‌توانید حتی قیمت پیشنهادی خود برای دستمزد ماهانه را نیز بیاورید. وجود این مطلب به شما کمک می‌کند، انتظارات خود را به وضوح بیان کرده و به روشنی، فرد مناسب خود را یافته و استخدام کنید. همچنین یک مدیر هنری باید…

 1. مدیر هنری باید بتواند با رک‌گویی و صراحت، از کار هنری افراد تیم، انتقاد کند، زیرا با انجام این کار خلاقیت‌های گروهی از هنرمندان تیم می‌تواند به یک زبان مشترک برسد و به سمت نیاز اصلی کارفرما پیش رود.
 2. مدیریت هنر باید بدون ترس و با اعتماد به نفس و شجاعت، حقایق یک پروژه هنری را بیان کند حتی اگر به ضرر مجموعه خود باشد، زیرا بزرگ‌نمایی و تعریف بیش از حد از خود و تیم وی می‌تواند عواقب جبران ناپذیری را در انتهای پروژه به بار بیاورد.
 3. مدیر هنری باید بر مسایل مالی و بودجه‌بندی و تقسیم آن، مشرف باشد تا بتواند به صورت دقیقی اهداف را چیده و به اندازه رسیدن به همان اهداف خرج کند.
 4. مدیر هنری باید بیش از هر چیز یک مربی باشد تا بتواند افراد تحت امرش را هدایت و رهبری کند و برای این امر باید به امور هنری مورد نیاز تیم به صورت کامل مسلط باشد تا راهنمای تیم هنری خود باشد و مسیر موفقیت را برای آن‌ها ترسیم کند.

طراحان مختلف، هر یک صاحب سبک و سلیقه و شخصیت متفاوتند که این خصوصیات در طرح‌های‌شان، منعکس می‌گردد بنابراین:

 • مدیر هنری باید سلایق آنان را بشناسد و این سلایق متفاوت را با هم ترکیب نماید و در جهت خلاقیت بیشتر از آن بهره ببرد تا در نهایت، اثری ایده‌آل و کامل، ایجاد شود.
 • مدیر هنری باید به نظرات و تخصص افراد تیمش اهمیت بدهد.
 • مدیر هنری باید به موقع و به میزان لازم، از افراد تحت امرش انتقاد کند یا آنان را تشویق نماید.
 • مدیر هنری باید نقاط قوت و ضعف تیمش را بداند تا در موقع لزوم، از آن استفاده کند.
 • مدیر هنری باید همیشه در نظر داشته باشد که چه پیامی را می‌خواهد به مخاطبینش منتقل کند و ابزار آن را بشناسد.
 • مدیر هنری باید با تجاربی که از کارهای متفاوت و موقعیت‌های مختلف، کسب می‌کند پیش برود و تنها به علم و دانش مدیریت و اصول آن، تکیه نکند؛ لذا نمی‌توان از الگوی ثابتی برای ساخت یک مدیر هنری، استفاده کرد.
 • مدیر هنری باید به فکر پروراندن تیمی خلاق باشد و در این زمینه، با تکیه به مهارت‌های افراد تیمش، پیش برود.
 • مدیر هنری باید سعی کند با افراد تحت امرش روابط دوستانه برقرار کند.
 • مدیر هنری باید به افراد و کاری که انجام می‌دهند علاقه نشان دهد.
 • مدیر هنری باید در اوج گزارش‌ها باشد برای این منظور باید اکتشافات خلاقانه داشته باشد و کاری متفاوت از دیگران، انجام دهد.
 • مدیر هنری باید شیوه برخورد قاطعانه با افراد تحت امرش را بداند تا بتواند با کنترل بیشتر و بهتر آن‌ها، پروژه را به خوبی پیش ببرد.
 • مدیر هنری باید بداند کارفرما به دنبال چه چیزی است تا با خلق خلاقیت‌های گوناگون مسیر پروژه را پیاده‌سازی کرده تا به هدف کارفرما از مسیر خلاقیت رسیدگی شود.
 • مدیر هنری باید خلاقیت، دانش و قدرت ارائه خوبی داشته باشد تا بتواند در مواجهه با کارفرما دلایل محکمی را برای راه پیاده شده برای پروژه تداعی کند.
 • مدیر هنری باید صداقت داشته باشد و با افراد تیمش روراست باشد که این عامل، برای داشتن یک تیم خوب و صادقانه، جهت دستیابی به هدف پروژه، بسیار موثر است.
 • مدیر هنری با ایجاد دوستی و رفاقت می‌تواند اعتماد هم تیم‌هایش را جلب کند و هم‌افزایی و تولید خوب، داشته باشد.
 • مدیر هنری باید شجاعت بیان نقص‌ها و ناکارآمدی‌ها را داشته باشد و در موقع لزوم بتواند عذرخواهی کند.
 • مدیر هنری باید بیش از آنکه اهل حرف زدن باشد، عمل‌گرایی داشته باشد. فاصله بین حرف و عمل، ابهاماتی غیر قابل جبران و ترمیم نشدنی به بار می‌آورند.
 • مدیر هنری باید بداند که تنها اولویت، کار است و سایر مسایل، فرعی‌اند. لذا در پیش‌برد پروژه باید گرایش‌ها نادیده گرفته شوند و در موقعیت‌های خاص از افراد صاحب تخصص برای کار استفاده شود نه بر مبنای گرایش‌ها و سلیقه فردی مدیریت هنری.
 • مدیر هنری باید از گروه‌های هدف که می‌خواهد پیامی را به آنان برساند اطلاعات و شناخت کافی داشته باشد و نیازها و سطح توقعات و مطالباتشان را بداند.
 • مدیر هنری باید از سودآوری پروژه اطمینان داشته باشد تا بتواند با مدیریت هزینه‌ها سود فکر شده را برای تیم خود دریافت کند.
 • مدیر هنری باید کادر مناسب را برای انجام پروژه انتخاب کند، در واقع می‌توان گفت شناخت توانایی‌ها برای تشکیل یک تیم هنری از الویت‌های اصلی یک مدیر هنری خوب است.
 • استخدام یک مدیر هنری با تکیه بر تمام مواردی که به آن اشاره شد یعنی توانایی‌های شخصی و توانایی‌های ارتباطی با کاربر و بازخوردهایی که از سمت او دریافت می‌کند و شیوه برخورد با مجموعه تحت امرش، باید انجام شود.
نوشتهٔ پیشین
درک سفر مشتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست